Slope Scout
Bad Gastein, Austria
Austria · Salzburg

Bad Gastein

Adult day pass
70 $

Belle Époque -kylpyläkaupunki, jossa on radonkylpyjä ja pitkiä, pohjoiseen suuntautuvia rinteitä Stubnerkogelilta.

Tämä sivu on käännetty koneellisesti. Englanninkielinen versio on alkuperäinen. Näytä englanninkielinen alkuperäinen

Ylin korkeus
2686 m
Alin korkeus
850 m
Korkeusero
1836 m
Rinteet
208 km
Hissit
49

What to expect at Bad Gastein

Bad Gastein is a Belle Époque spa town tumbling down both sides of a waterfall gorge, an unusual and slightly surreal alpine setting. Its 19th-century sanatorium buildings are being carefully restored after decades of decline, and the town is having a moment as a cultural weekender. Skiing is spread across four separate mountains, Stubnerkogel, Schlossalm, Angertal, Sportgastein, reaching 2,686 m and holding 208 km of piste, mostly gentle intermediate. The genuinely unusual asset is the naturally radioactive thermal water: after skiing you can sit in a rock-cut tunnel and let radon steam do whatever radon steam does. It works, apparently.

Resort video

Bad Gastein on film

Hiihtokeskusopas

Skiing and staying in Bad Gastein

Bad Gastein – yleiskatsaus

Bad Gastein, historiallinen kylpyläkaupunki Itävallan Salzburger Landissa, tarjoaa ainutlaatuisen sekoituksen belle époque -arkkitehtuuria ja kattavaa laskettelua. Se sijaitsee dramaattisessa rotkossa 1 079 metrin ja 2 300 metrin välissä, ja se on osa laajaa Ski Amadé -aluetta, joka on yhteydessä Bad Hofgasteiniin Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel-hiihtoalueen kautta. Kaupunki itsessään on näyttävä, suurten hotellien kiinnittyessä jyrkkiin rinteisiin, lämpimien vesien luodessa höyryä ja upean vesiputouksen jäätyessä usein dramaattisesti talvella. Se tarjoaa elegantin, mutkattoman ilmapiirin, yhdistäen saumattomasti historian moderneihin hiihtopalveluihin.

Lomakeskus tarjoaa noin 86 km rinteitä. Bad Gasteinin ja Bad Hofgasteinin pääalue palvelee kaikkia taitotasoja, lempeistä harjoittelurinteistä haastaviin laskuihin Stubnerkogelilta. Tehokkaat gondolit ja nopeat hissit yhdistävät vuoriston. Rauhallisempaa kokemusta kaipaaville erillinen Graukogel-alue tarjoaa 14 km perinteisempiä rinteitä. Hiihtokausi kestää yleensä marraskuun lopusta huhtikuun alkuun, ja lumen luotettavuus on hyvä lomakeskuksen korkeuden ja pohjoiseen suuntautuvien rinteiden ansiosta.

Laskettelu ja lumilautailu

Bad Gasteinin laskettelu kannustaa tutkimusmatkailuun, sopien erinomaisesti niille, jotka arvostavat vaihtelua. Ensisijainen Schlossalm-Stubnerkogel-sektori sisältää leveitä, kruisailurinteitä alppimaisemissa ja teknisempää maastoa laaksoissaan. Stubnerkogelin huipulta 2 246 metrin korkeudesta avautuvat panoraamanäkymät Hohe Tauern -huippujen yli, ja laskut takaisin laaksoon tarjoavat merkittäviä korkeuseroja.

Graukogelin alue tarjoaa selkeästi erilaisen tunnelman pienempine, puurajaisten rinteineen, luoden rauhallisen kontrastin pääalueeseen. Molemmat alueet sopivat erityisen hyvin kokeneille keskitason laskettelijoille, vaikka myös aloittelijat ja edistyneet harrastajat löytävät runsaasti maastoa nautittavakseen.

Laskettelua kaikille taitotasoille

Bad Gasteinissa aloittelijoilla on useita erinomaisia vaihtoehtoja. Angertal-alue, joka sijaitsee Bad Gasteinin ja Bad Hofgasteinin välissä, tarjoaa laajat harjoittelurinteet ja asteittain haastavampaa maastoa, joita tukevat omistetut hiihtokouluohjelmat. Perusasiat hallittuaan on lukuisia lempeitä sinisiä rinteitä tutkittavaksi.

Keskitason laskijat kokevat maaston erityisen palkitsevaksi, pitkien, laajoja kaaria tekevien punaisten rinteiden kanssa, jotka yhdistävät korkeuden, kaltevuuden ja riittävän vaihtelun. Lasku Stubnerkogelilta Angertalin kautta on kohokohta, tarjoten yli 1 400 metriä pystysuuntaista laskettelua. Yhteys Bad Hofgasteiniin tarjoaa entistä monipuolisempaa maastoa. Graukogelin puurajaiset rinteet tarjoavat erilaisen, teknisemmän haasteen.

Edistyneet laskijat ja lumilautailijat voivat haastaa itsensä Stubnerkogelin ja Graukogelin mustilla rinteillä, jotka tarjoavat pitkiä jyrkkiä osuuksia ja kehittävät usein haastavia kumpareita. Erityisen vaativia ja tyypillisesti hiljaisia ovat Graukogelin pohjoiseen suuntautuvat mustat rinteet. Olosuhteiden salliessa Sportgasteinin ympäristön off-piste-mahdollisuudet tarjoavat vakavaa korkean alppialueen takamaastoa.

In pictures

Bad Gastein in winter

7 day snow forecast

Snow at Bad Gastein

Trail map

Bad Gastein piste map

The official Bad Gastein piste map showing every run, lift and sector. Zoom in for detail or open it full screen.

Bad Gastein piste map

Scroll or pinch to zoom, drag to pan.

View and download Bad Gastein ski map ↗
Lentokenttäkuljetukset

Getting to Bad Gastein

  • Salzburg (SZG)
    77 km by road
    1 h 45 min
  • Klagenfurt (KLU)
    113 km by road
    2 h 33 min
  • Innsbruck (INN)
    128 km by road
    2 h 54 min

Drive times are estimates based on typical winter road conditions. Book transfers in advance during peak Saturday changeovers.

Good to know

Bad Gastein FAQs

Sopiiko Bad Gastein aloittelijoille?
Kyllä, vaikka se ei ole pelkästään aloittelijoiden lomakeskus. Angertal-alue, joka sijaitsee Bad Gasteinin ja Bad Hofgasteinin välissä, ylpeilee erinomaisilla harjoittelurinteillä ja kehitysmaastolla, ja hiihtokoulut järjestävät erityisiä aloittelijaohjelmia. Kun perusteet ovat hallussa, monet lempeät siniset rinteet odottavat. Se on ihanteellinen valinta sekalaisille ryhmille, joissa aloittelijat opettelevat ja kokeneet laskijat etsivät haastavampia rinteitä.
Miten Bad Gastein vertautuu muihin Itävallan lomakohteisiin?
Bad Gastein tarjoaa ainutlaatuisen luonteen, eroten tyypillisistä Itävallan hiihtokylistä. Se tuntuu enemmän historialliselta kaupungilta, muistuttaen St. Anton-ia, mutta rauhallisempana, rikkaalla historialla, arkkitehtuurilla ja kulttuurilla. Laskettelu sopii erityisen hyvin keskitason laskijoille, ja sen lämpökylpyläperintö lisää hyvinvointiulottuvuuden, jota harvoin löytyy muualta. Se on vähemmän juhlapaikka kuin Ischgl tai St Anton, ja vähemmän perhekeskeinen kuin Skiweltin kylät.
Onko Bad Gastein kallis?
Bad Gastein sijoittuu keskiluokkaan Itävallan hiihtokeskusten joukossa. Se on edullisempi kuin premium-kohteet, kuten Lech tai Kitzbühel, mutta tarjoaa enemmän luonnetta kuin monet budjettivaihtoehdot. Ski Amadé -passi tarjoaa erinomaista vastinetta rahoilleen kattavan maaston ansiosta, ja kaupungin kahvilakulttuuri mahdollistaa ilmapiiristä nauttimisen ilman kohtuutonta kulutusta.
Mikä tekee Bad Gasteinista ainutlaatuisen?
Bad Gastein erottuu vakavan laskettelun, aidon lämpökylpyläperinnön ja merkittävän belle époque -arkkitehtuurin yhdistelmällä. Kaupungin keskustan läpi virtaava vesiputous, kukkulalla sijaitsevat suuret hotellit ja historiallinen parantava galleria luovat tunnelman, jollaista ei löydy mistään muusta hiihtokeskuksesta. Se on paikka, joka palkitsee tutkimusmatkailun hiihtorinteiden ulkopuolellakin.
Milloin on paras aika lasketella Bad Gasteinissa?
Kausi ulottuu tyypillisesti marraskuun lopusta huhtikuun alkuun, ja optimaaliset lumiolosuhteet ovat yleensä tammikuun ja maaliskuun välillä. Lomakeskuksen korkeus ja pohjoiseen suuntautuvat rinteet edistävät hyvää lumen luotettavuutta koko kauden ajan. Sportgasteinin korkean alppialueen maasto, joka ulottuu jopa 2 650 metriin, säilyttää usein erinomaisen lumen pitkälle kevääseen, vaikka alemmilla alueilla alkaakin sulaa.

Resort figures are checked against official resort sources each season. Spotted something out of date? Tell us.